Dokumentumok keresése »
2015. SZEPTEMBER 26-ÁT követően minden az Európai Unió területén forgalomazott, 70kW fűtési teljesítménynél kisebb hőszivattyút úgyanolyan energiacimkével kell ellátni, amilyennel a várálók eddig csak TV-ken, hűtőszekrényeken, mosógépeken és egyéb más háztartási berendezéseken találkozhatott. A jogszabály által előírt energia cimke célja, hogy a vásárlók objektíven össze tudják hasonlítani a különböző termékek energiahatékonyságát. A G energiaosztály a legrosszabb, az A+++ energiaosztály pedig a legjobb hatékonyságú, és ezáltal fogyasztású termékeket jelöli (Csomag címke esetén). Mindez a 2010/30/EU EU direktíva része, mely célül tűzte ki az energiafogyasztás és a CO2 kibocsátás drasztikus csökkentését ez Európai Unió területén belül.
A hőszivattyúkkal különböző típusú címkék jelenhetnek meg. Minden hőszivattyúnak rendelkeznie kell un. termék címkével (Product Label) amin megtalálható a termék energia hatékoynsági osztály besorolása, teljesítmény- és a zajterhelésre vonatkozó adatok. A címke tartalmaz egy térképet, melyen Európa 3 éghajlati zónára van felosztva. Mindhárom zónához tartoznak teljesítményadatok. A címkén megjelenő energiaosztály az átlagos éghajlati zónára vonatkozik, ami kissé félrevezető lehet azoknak, akik meleg, vagy hideg éghajlati zónában élnek, különösen levegő/víz hőszivattyúk esetében. Ilyen esetekben a címkéhez mellékelt adatlapok áttekintése szükséges, ahol mind a három zónára vonatkozó adatok megtalálhatóak.
Fontos tudnivaló, hogy termékcímke esetében a legmagasabb energiaosztály fűtés esetében az "A++", melegvíz készítés esetében pedig "A".
Minden fűtésre vonatkozó címke az éves (szezonális) hatásfokot veszi alapul. Hőszivattyúk esetében külön energiacímke készül annak megfelelően, hogy a készülék radiátoros vagy padlófűtéses fűtésre rendszerekhez lesz-e csatlakoztatva.
Azok a hőszivattyúk, amelyekkel használati melegvíz is készíthető általában "A" energiaosztályba tartoznak. Magasabb hatásfok elérésére akkor van lehetőség, ha a melegvízkészítésben napkollektorok is részt vesznek. Az előállított melegvíz mennyisége szintén megjelenik a címkéken, egy csapot szimbolizáló ikon, mellette a melegvíz profil mely 3XS-től XXL-ig terjed.
A Termék címke mellet lehetőség van kiegészítő, un. Csomag címke használatára is, amit a gyártó vagy a rendszer telepítője is kiállíthat. A Csomag címkén megjelenik a fűtési rendszer teljes éves energiaigénye, mely figyelembe veszi a rendszer szabályozásának módját, a kiegészítő fűtőelemek fogyasztását és amennyiben napkollektor is található a rendszerben, annak hozadékát. Mivel a legtöbb hőszivattyú integrált fűtésszabályzóval is fel van szerelve, gyártójuk ezeket már ellátja egyféle csomag címkével. Amennyiben a kialakítandó rendszerhez napkollektor vagy további rendszerelemek is tartoznak egyedi, adott rendszerre vonatkozó termék címke is készíthető a NIBE DIM segítségével.
A hatásfok, amely meghatározza egy termék energia osztályát, un. primer energiára vonatkoztatott hatásfok. A villamos energia primer energiaátalakítási tényezője 2,5, gázt vagy fűtolajat használó termékeknél a tényező értéke 1. A villamos energia átalakítási tényezőjét EU rendelet határozza meg, mely a villamos energiatermelés átlagos hatásfokát reprezentálja az EU-ban (1/2,5=0,4, azaz 40%). Ezáltal összehasonlíthatóvá válnak a különböző energiaforrást használó berendezések úgy, hogy a hőszivattyúk villamos energiafogyasztásán alapuló hatásfokát elosztják a 2,5-ös tényezővel.
Ennek ellenére, a hőszivattyúk a legmagasabb energiaosztályokba tartoznak, megelőzve még a kondenzációs gázkazánokat is. Más termékekkel összehasonlítva a különbség méginkább látványos, pl. elektromos kazánok vagy villanybojlerek ritkán érnek el "C" besorolásnál magasabb értéket, annak ellenére, hogy a legújabb termékek is kiválóan hőszigeteltek.
.